Cukrzyca i nerki

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Nerki filtrują z organizmu zbędne produkty przemiany materii i wydalają je w moczu. Dzięki temu organizm pozbywa się toksyn i reguluje swoją gospodarkę wodną.

Jeśli poziom glukozy we krwi jest przez wiele lat podwyższony, filtry w nerkach mogą zacząć przeciekać i nie są w stanie dłużej skutecznie filtrować z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Gdy małe naczynia krwionośne w nerkach zostaną uszkodzone przez wysoki poziom glukozy we krwi, jest to znane jako „nefropatia cukrzycowa”. Inne czynniki, które prowadzą do uszkodzeń, to wysokie ciśnienie krwi i palenie.

Badania funkcji nerek

Badanie moczu:

Najlepsze są próbki moczu pobrane z samego rana. Mocz zazwyczaj zawiera niewielki ilości białka. Jeśli doszło do zmian funkcji nerek z powodu cukrzycy, w wydalanym moczu będzie więcej białka.

Badanie krwi:

To badanie mierzy w jakim stopniu organizm filtruje zbędne produkty przemiany materii. Zazwyczaj robi się badania na (1) szacowany wskaźnik przesączania kłębuszkowego (eGFR) oraz (2) poziom kreatyniny.

Badanie ciśnienia krwi:

Jeśli Twoje nerki są już uszkodzone, ważne jest utrzymywanie normalnego poziomu ciśnienia krwi, ponieważ wysokie ciśnienie może dodatkowo uszkodzić nerki, co z kolei zwiększy Twoje ciśnienie krwi. Pomocne mogłoby tu być samodzielne monitorowanie swojego ciśnienia krwi, tak aby można było szybko działać, jeśli dojdzie do jakichkolwiek zmian.

Kontrole i monitorowanie

W klinice dla osób chorych na cukrzycę będą przeprowadzane regularne badania kontrolne (co najmniej raz na rok), aby wyłapać wczesne etapy cukrzycowej choroby nerek. Można to robić poprzez badania moczu i krwi wyjaśnione powyżej. Jeśli stwierdzi się uszkodzenia nerek, otrzymasz porady i leczenie, aby chronić nerki i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Leczenie

Niewielki wzrost ilości białka w Twoim moczu może być odwracalny poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz normalnego ciśnienia krwi. Twój lekarz może także przepisać leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny ACE (np. Ramipril, Captopril, Enalapril) lub ARB (np. Valsartan, Candesartan, Irbesartan, Losartan), które także mogą spowolnić ten proces.

W niewielkiej ilości przypadków bywa tak, że funkcja nerek pogorszy się. Może być wtedy konieczna dializa, być może trzeba będzie rozważyć przeszczep nerki.

Dodatkowe źródła informacji

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizacji Diabetes UK o cukrzycy i nerkach.

Leave a review