Zastrzyki insuliny
Wstrzykiwanie insuliny zostało znacznie ulepszone przez ostatnie lata. Strzykawki i igły, korzystanie z których było źródłem stresu dla wielu osób chorych na cukrzycę, odeszły w przeszłość. W chwili obecnej insulina jest w formie penów i kartridży z malutkimi jednorazowymi igłami. Jest to dużo mniej bolesne niż jakiekolwiek inne sposoby podawania zastrzyków.
Miejsce robienia zastrzyków
- Insulinę należy sobie wstrzykiwać pod skórę na brzuchu, udzie lub pośladku. Insulina najszybciej się wchłania, gdy wstrzykujesz ją w brzuch, jest wchłaniana średnio szybko, gdy wstrzykujesz ją w udo, a najwolniej wchłania się po wstrzyknięciu w pośladek.
- Nie jest już zalecane wstrzykiwanie insuliny w ramię, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wstrzyknięcia jej w mięsień, a nie w tkankę. Jeśli wstrzykniesz insulinę w mięsień, zostanie wchłonięta zbyt szybko.
- Należy korzystać z różnych miejsc do robienia zastrzyków, a nie cały czas z tego samego miejsca. Jeśli zrobisz zbyt wiele zastrzyków w jedno miejsce, może to doprowadzić do przerostu tkanki tłuszczowej. Nazywa się to “lipohipertrofia”. Jeśli będziesz wstrzykiwać insulinę w obszary z lipohiopertrofią, jej działanie może być bardzo nieprzewidywalne.
Przed zrobieniem zastrzyku insuliny
- Dokładnie sprawdź nazwę insuliny i jej termin ważności.
- Nie trzeba dezynfekować miejsca robienia zastrzyku.
- Załóż igłę na swój pen insulinowy.
- Przygotuj igłę – oznacza to przekręcenie pokrętła o dwie jednostki i naciśnięcie tłoku, aż zobaczysz kroplę insuliny na końcu igły.
Jak zrobić zastrzyk insuliny
- Trzymaj pen pod kątem 90 stopni do skóry i naciśnij tłok do samego końca.
- Trzymaj pen w tym samym miejscu i odlicz sześć sekund zanim go odsuniesz, aby upewnić się, że dostaniesz pełną dawkę insuliny.
- Jeśli korzystasz z igły odpowiedniej długości, nie powinno być konieczne tworzenie fałdu skórnego w celu podania zastrzyku. Jeśli jednak jesteś osobą bardzo szczupłą, być może musisz korzystać z krótszych igieł. Twój zespół opieki nad chorym na cukrzycę udzieli Ci porad na ten temat.
- Ciepło zwiększa wchłanianie insuliny, dlatego jeśli jesteś tuż po zakończeniu ćwiczeń, gorącej kąpieli lub pobycie w saunie, pozwól, aby Twoje ciało się ochłodziło, zanim zrobisz sobie zastrzyk insuliny.
Jak przechowywać insulinę
- Insulinę należy przechowywać w lodówce (w temperaturze pomiędzy 2–8º C).
- Gdy zaczniesz korzystać z nowego pena insulinowego lub kartridża, można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez okres do czterech tygodni (pięć tygodni w przypadku Levemir). Trzeba je jednak przechowywać z dala od bezpośrednich promieni słonecznych i źródeł ciepła, takich jak grzejnik.
Różne rodzaje insuliny
- Insuliny szybkodziałające, mogą być rozpuszczalne lub analogowe. Są przezroczyste.
- Insuliny długodziałające analogowe także są przezroczyste, a zatem ważne jest sprawdzenie nazwy na opakowaniu swojej insuliny, aby się upewnić, że jest to odpowiedni rodzaj insuliny dla Ciebie.
- Insuliny długodziałające izofanowe to mętne zawiesiny. Należy je wymieszać zanim z nich skorzystasz.
- Mieszanki insulinowe to mieszanki insulin szybkodziałających i długodziałających w różnych proporcjach.
Twoja insulina będzie dostarczana albo jako kartridże, które należy wkładać do penów wielorazowego użytku, albo jako już wypełnione jednorazowe peny. Twój zespół opieki nad chorym na cukrzycę da Ci mnóstwo wskazówek i wsparcia w korzystaniu z takiego rodzaju urządzenia, jakie zostanie Ci przepisane.
Przydatne źródła informacji
Bardziej szczegółowe informacje na temat różnych rodzajów insuliny można znaleźć tutaj Insulina.
Aby przeczytać więcej na ten temat, zajrzyj na stronę organizacji Diabetes UK - informacje o insulinie.