Retinopatia i badania kontrolne oczu
Co to jest retinopatia?
Jeśli chorujesz na cukrzycę, istnieje ryzyko wystąpienia problemów z oczami. Najbardziej powszechnym z tych problemów jest retinopatia, jest to uszkodzenie siatkówki, która jest częścią oka położoną z tyłu gałki ocznej, która przetwarza światło w sygnały elektryczne. Twój mózg interpretuje te sygnały, aby tworzyć obrazy, które widzisz. Naczynia krwionośne dostarczają tlen i składniki odżywcze do Twojej siatkówki. Wysoki poziom glukozy we krwi i wysokie ciśnienie mogą uszkodzić te naczynia krwionośne.
Każda osoba chora na cukrzycę, zarówno typu 1 jak i 2, jest zagrożona retinopatią. Ryzyko jest większe, jeśli:
- masz cukrzycę od dłuższego czasu
- Twój poziom glukozy we krwi jest kiepsko kontrolowany
- masz wysokie ciśnienie
- masz wysoki poziom tłuszczu we krwi
- palisz
Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia retinopatii na następujące sposoby:
- Kontroluj swoją cukrzycę.
- Utrzymuj zdrowe ciśnienie i poziom cholesterolu.
- Upewnij się, że co roku chodzisz się na kontrolę oczu.
- Nie pal.
Badania kontrolne oczu osób chorych na cukrzycę
Takie badanie jest robione w Twoim lokalnym wydziale badań kontrolnych siatkówki, powinno być robione raz w roku w przypadku osób powyżej 12. roku życia, które są chore na cukrzycę. Zmniejsza to ryzyko utraty wzroku w wyniku szybkiego wykrycia i poddania leczeniu, jeśli jest to konieczne, retinopatii cukrzycowej.
Czasem korzysta się z kropli do oczu, które rozszerzają Twoją źrenicę, dzięki czemu można sprawdzić, czy doszło do jakichś zmian związanych z cukrzycą na dnie oka. Krople do oczu mogą mieć wpływ na Twoje widzenie, więc być może będziesz potrzebować pomocy, aby wrócić do domu. Nie będziesz w stanie prowadzić pojazdów, dopóki Twoje widzenie nie wróci do normy. Należy przynieść ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ Twoje oczy będą wrażliwe na światło po badaniu.
Zostanie zrobione zdjęcie dna oka, które zostanie zapisane na komputerze, aby następnym razem można było porównać zdjęcia.
Etapy retinopatii
Retinopatia ma różne etapy.
Retinopatia nieproliferacyjna
Jest to pierwszy etap zmian w siatkówce. Małe naczynia krwionośne zostały uszkodzone, mogą być lekko spuchnięte i może z nich wyciekać krew lub płyn.
Retinopatia przed proliferacyjna
Jest to kolejny etap, z większymi zmianami w siatkówce. Jeśli masz retinopatię przed proliferacyjną, będzie konieczne dodatkowe monitorowanie sytuacji, ponieważ ryzyko utraty wzroku jest większe.
Retinopatia proliferacyjna
Dochodzi do niej, gdy retinopatia pogorszyła się, a duże obszary siatkówki nie mają właściwego dopływu krwi. Możesz mieć pewną ilość nowych naczyń krwionośnych, z których wycieka krew lub płyn. Jeśli zostanie to zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, można przejść leczenie, które zmniejszy ryzyko utraty wzroku
Makulopatia
Dochodzi do niej, gdy retinopatia cukrzycowa występuje blisko plamki żółtej. Plamka żółta to mały centralny obszar siatkówki, z którego korzystasz, aby widzieć wyraźnie. Jest to część siatkówki, z której korzystamy najczęściej.
Po badaniu kontrolnym oczu dostaniesz list, w którym zostaniesz poinformowany/-a, że zdiagnozowano
- brak retinopatii
- retinopatię nieproliferacyjną
- jeden z etapów retinopatii (retinopatia przed proliferacyjna lub proliferacyjna albo makulopatia), gdzie konieczne będzie wystawienie skierowania
Leczenie
Jeśli wystąpią powikłania, takie jak krwawienie w siatkówce lub rozrost nowych naczyń krwionośnych, otrzymasz skierowanie do lekarza specjalisty od oczu, który może zalecić leczenie laserem, zastrzyki lub nawet operację dna oka.
Przydatne źródła informacji
Kliknij na dokument tutaj, aby dowiedzieć się więcej o badaniach kontrolnych oczu osób chorych na cukrzycę.
Dokument, który znajduje się tutaj zawiera porady na temat opcji leczenia, oraz tego, co możesz zrobić, aby uniknąć dalszych zmian.